به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، مولوی اسحاق مدنی  در همایش بین المللی محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه با حضور رهبران و اندیشمندان داخلی و خارجی اظهارداشت: برای سه گروه باید دل بسوزانند؛ خود فلسطینیان، مسلمانان و آزادگان دنیا. فلسطنیان از خانه‌هاشان رانده شده‌اند. جلوی چشم‌ آنها خانه‌ و شهرک به غصب می‌سازند و توان ندارند از صهیونیست‌ها جلوگیری کنند. می‌گویند چرا حماس حمله کرده است؟ او که می‌دانست قدرتش با اسرائیل یکی نیست؛ اما وقتی انسان مجبور می‌شود، برای سرزمین خود خودکشی هم می‌کند.

وی افزود: سرزمین فلسطین ارزش دارد که خود را فدای آن کنند. سرزمینی که ما معتقدیم خداوند پیامبر اسلام را از مکه به مسجد الاقصی رساند. فلسطینی که مرکز تمام انبیاء است. مسلمانان تمام انبیای گذشته از حضرت آدم تا خاتم را قبول دارند و قرآن می‌فرماید تفاوتی بین آنها نیست.

مولوی اسحاق ادامه داد: اسرائیلی‌ها امروز در واقع بدون رعایت کوچک‌ترین ضابطه‌ای، بدترین ظلم‌ها را می‌کنند. مسلمانان وظیفه دارند از این مردم مظلوم و سرزمین آنها حمایت کنند.

نوار غزه , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کشور فلسطین , فلسطین ,

وی گفت: گروه سوم، انسان‌های آزاده هستند. اگر دینی ندارند، وجدان‌شان باید آنها را از این قتل و کشتار ناراحت کند. اسرائیلی‌ها فکر می‌کنند برای همیشه استعمار و سلطه‌شان را حفظ خواهند کرد. این خیلی اشتباه است. اگر فرانسه پس از 200 سال توسط مردم الجزایر بیرون رانده شدند، اسرائیلی‌ها بدانند مردم فلسطین یکدست از آنجا آنها را بیرون می‌کنند. آنها مطمئن می‌شوند اگر مردم جهان و سراسر کشورهای اسلامی زیر سلطۀ استعمار بودند، امروزه خودشان را آزاد کردند و بدانند مردم آزاده دست به دست خواهند داد و آنها را از این سرزمین مقدس دور خواهند کرد. تمام فلسطینی‌هایی که امروز طوفان بپا کردند یک روزی طوفان بزرگ‌تری برپا خواهند کرد. امروز بر اطفال فلسطینی باید رحم کنند و فکر کنند یک روزی این بلا سر خودشان می‌آید.

رفتار سازمان ملل در قبال ماجرای غزه منفعلانه است

در همین حال کشیش یوبالدی آلدو نماینده اسقف کلیسای شرق آشوری ایران نیز در همین همایش با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اظهار داشت: در این دو هفتۀ گذشته ما شاهد صحنه‌های بسیار وحشتناکی هستیم که دل هر انسان دیندار و غیر دینداری را به درد می‌آورد. این اقدام وحشیانه باعث ناراحتی و غم برای همۀ ما است.

یوبالدی آلدو در ادامه افزود: خیلی متأسف هستیم از جوامع بین الملل و سازمان بین الملل که برای برقراری صلح برپا شدند، اما متأسفانه می‌بینیم حرکات و رفتار آنها منفعلانه است و هیچ کمکی به غزه و کودکان مظلوم نمی‌کنند. آنها مدتها بدون آب و غذا و دارو ماندند. همه کشورهای غربی در یک مسابقه و ماراتنی هستند که خودشان را زودتر به تل‌آویو برسانند تا دست همکاری به جنایت صهونیست‌ها دهند. ما جامعه آشوری تمام این جنایت‌ها را محکوم می‌کنیم و برای صلح و امنیت در منطقه غرب آسیا دعا می‌کنیم.

به گفته نماینده اسقف کلیسای شرق آشوری ایران فلسطین جایی است که ادیان از آنجا بیرون آمده است. متأسفانه دست‌اندازی‌ها و سیاست‎‌های غرب علیه این منطقه، سبب ایجاد ناامنی شده است. با مطالعه تاریخ می‌بینیم که کشورهای غربی نبودند، اما مردم این منطقه هزاران سال در این منطقه زیستند.

کمک‌های بشردوستانه باید تشدید و جلوی فجایع گرفته شود

رایان عیسی کشیش کلیسای کاتولیک تهران نیز طی سخنانی گفت: خداوند خدای خود را با تمام دل و جان و فکر دوست بدار و همسایه خود را همچون خویشتن دوست بدار. این آیه طلایی در کتاب مقدس در عهد عتیق و جدید است.
روح خداوند این آیه را برای انسان مکشوف می‌کند. شرط دوست داشتن خویش و همسایه، دوست داشتن خداوند است.
وی افزود: هر نوع جنگ و خشنونت سرانجامش شکست است و سبب از بین رفتن برادری میان انسانهاست. نباید اجازه داد افکار و قلب ما نسبت به شنیدن تجاوز به خدا و انسان‌ها عادی به نظر برسد. هر انسانی که از آنچه در غزه و فلسطین رخ می دهد، دچار غم و اندوه است. کمک‌های بشردوستانه باید تشدید شود و جلوی فجایع گرفته شود. این امر با گفت و گوی کشورها میسر می‌شود. بایستی طالب صلح بود و هر گونه بمباران منازل مسکونی و بیمارستان و اماکن مقدس محکوم شود و برای برقرار آرامش در این منطقه هر کشوری باید تلاش کند. در این خصوص فرانسیس رهبر کاتولیک جهان روزی را برای دعا و روزه جهت برقراری صلح و آرامش جهان در کلیسا اختصاص دادند.

انتهای پیام/

source

توسط