به گزارش تجارت‌نیوز، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در مراسم امضای تفاهمنامه با بنیاد مسکن با بیان اینکه در تفاهمنامه امروز تامین مسکن محرومان، مباحث مشارکتی در اراضی ملی و اراضی واقع شده در حریم عملیاتی می شود، اظهار کرد: این تفاهمنامه با هدف تولید انبوه مسکن می شود، طبق تجربیات مسکن مهر و نهضت ملی مسکن، تولید انبوه مسکن با استفاده از ظرفیت قانون بودجه در کشور عملیاتی کنیم.

وی با اشاره به تهیه بسته سرمایه گذاری برای زمین ها، افزود: از این ظرفیت باید برای ارتقا ساخت و ساز استفاده شود. بر اساس تفاهمنامه بنیاد مسکن و سازمان ملی زمین و مسکن 50 هزار واحد مسکونی از محل منابع صندوق ملی مسکن و حساب 100 امام خمینی (ره) برای محرومان ساخته خواهد شد.

غلامرضا صالحی رییس بنیاد مسکن نیز در این مراسم گفت: یکی از اهداف محوری بنیاد مسکن تامین مسکن محرومان در راستای آرمانهای امام است. با امضای تفاهمنامه 50 هزار واحد محرومان کمک می کند در سراسر کشور بیشتر از گذشته در مسیر ساخت مسکن ارزان قیمت گام ببریم.

تصویب افزایش وام روستایی

وی با اشاره به هدف‌گذاری واگذاری یک میلیون قطعه زمین در روستاها طی امسال و سال آینده، اضافه کرد: خوشبختانه در هیئت دولت افزایش وام روستایی مصوب شده که در رابطه با جزییات به تفاهم نرسیده‌ایم و امیدواریم هفته آینده آنرا نهایی کنیم.

وی گفت: بر اساس تفاهمنامه امروز سازمان ملی زمین و مسکن زمین ساخت 50 هزار واحد مسکن محرومان، 50 هزار واحد مسکونی مشارکتی (مجموعه سازی) و زمین ساخت مسکن روستایی در حریم شهرها را تامین می کند.

بر اساس مادۀ 1 تفاهمنامه مذکور درصورت اجرای پروژه‏ های ملی مسکن در شهرهای دارای جمعیت 25000 نفر و کمتر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی وفق بند ب ماده 1 تفاهم‏نامه ابلاغی طی نامه شماره 01/110/125028 مورخ 24/09/1400، تمام اراضی مورد نیاز پروژه های نهضت ملی مسکن(در روستاها) یا اراضی مورد نیاز برای تولید و عرضه مسکن روستایی، براساس مصوبات طرح‏ هادی روستاها که به تصویب شورای برنامه‏ ریزی و توسعه استان و شورای مسکن استان و مراجع ذی صلاح رسیده است بلافاصله پس از وصول درخواست، به بنیاد واگذار می شود.

طبق مادۀ 2 نیز در روستاهای واقع در حریم شهرهای دارای جمعیت 25000 نفر تا 100 هزار نفر جمعیت، چنانچه بر اساس مطالعات طرح‏ های هادی  یا امکان‏سنجی توسعه کالبدی، اراضی مذکور مورد نیاز پروژه های نهضت ملی مسکن و یا توسعه روستا بوده و در شورای برنامه ‏ریزی و توسعه استان و مراجع ذی صلاح به تصویب رسیده و در زمان درخواست بنیاد، اراضی مذکور مشمول ماده 6 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن نباشد، بر اساس ماده 4 قانون اخیرالذکر به‏ صورت رایگان به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار می‌شود.

بر اساس مادۀ 3 تفاهمنامه در روستاهای واقع در حریم شهرهای دارای جمعیت 100 هزار نفر و بیشتر، اراضی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن متناسب با تعداد متقاضیان واجد شرایط و همچنین به منظور رفع نیازمندی‏های توسعه کالبدی و تولید مسکن روستایی که به تأیید شورای برنامه ‏ریزی و توسعه استان و شورای مسکن استان رسیده است، پس از وصول درخواست به صورت رایگان به بنیاد مسکن واگذار می‏ شود.

مادۀ 4 بهره ‏برداری از اراضی واگذار شده در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، به صورت اجارۀ 99 ساله به افراد واجد شرایط صورت می پذیرد. مادۀ 5 مسئولیت هر‏گونه پاسخ‏گویی درخصوص اراضی موضوع این تفاهم‏نامه اعم از اعتراض به تشخیص، مالکیت، دعاوی مطروحه در محاکم دادگستری، درخواست بها یا معوض یا سایر عناوین مشابه، بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

مادۀ 6 با ابلاغ این تفاهم‏نامه، بخشنامه های شماره 46599/96/600 مورخ 24/09/1396 و 32118/95/600 مورخ 08/09/1395 ابطال می‏ شود.

منبع: تسنیم

source

توسط