در هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل هم وزن با کاهش ۱.۰۸ درصدی در پله ۶۸۲ هزار و ۹۷۶ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۰.۸۸ درصدی در تراز ۲۵ هزار و ۲۶ واحدی ایستاد.

کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه گفت: در این هفته کاری شاخص صنعت ذغال سنگ افزایش ۸.۶۳ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت محصولات چوبی در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت وسایل ارتباطی نیز با کاهش ۳.۳۸ درصدی بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

او می‌گوید: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۱۵ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۳ هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان، یکشنبه ۲ هزار و ۷۰۵ میلیارد تومان، دوشنبه ۳ هزار و ۱۲۱ میلیارد تومان، سه شنبه ۳ هزار و ۱۷۷ میلیارد تومان و چهارشنبه ۳ هزار و ۷۱۴ میلیارد تومان ارزش معاملات روی تابلو ثبت شد.

خروح  هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار سهام

به گفته او، این هفته  بازار  چهار روز کاری خروج نقدینگی را شاهد بود به طوری به ترتیب شنبه، یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه ۶۳۴، ۴۹۶، ۱۴۴ و ۷۱۱ میلیارد تومان از بازار سهام نقدینگی خارج شد و تنها روز دوشنبه ۸۲ میلیارد تومان نقدینگی افزاد حقیقی به بازار سهام تزریق شد و در مجموع در این هفته کاری بازار سهام شاهد خروج نقدینگی افراد حقیقی به میزان هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان بود.

آسایش می‌گوید: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش آن‌ها ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. 

او می گوید: این هفته سخنگوی سازمان بورس اعلام کرد ‏با هدف حمایت از ‎بازار سرمایه، تزریق۱۰۰۰۰ میلیاردریال منابع جدید به «صندوق تثبیت» توسط «صندوق توسعه ملی» و تزریق ۵۰۰۰میلیاردریال به «صندوق توسعه بازار» توسط بانک‌ها انجام می شود و همچنین فرآیند ورود منابع پذیره نویسی شده سایر صندوق‌ها به بازار تا مبلغ ۲۸هزارمیلیاردریال نیز تسریع شد.

تلاش برای حفظ سطح دو میلیون واحد شاخص کل بورس در این هفته کاری

در ادامه دیگر کارشناس بازار سرمایه رباب وفایی گفت: این هفته تلاش بازار ساز برای حفظ سطح دو میلیون واحد شاخص بود و برای دومین بار در دو هفته اخیر با رسیدن عدد شاخص به این محدوده، شاهد اقداماتی برای سفارش‌های حمایتی و رنج‌های مثبت و نوسانات در بازار بودیم. همزمانی این محدوده با انتشار گزارش‌های شش ماهه مناسب و قیمت‌های جذاب نماد‌ها باعث افزایش تقاضا شد، اما مثبت‌های بالا در یکی دو روز عرضه شد و آخر هفته با تعادل منفی به کار خود پایان داد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند به دور از نوسانات تا کاهش ریسک سیاسی و سیستماتیک تماشاگر باشند و بخشی این قیمت‌ها را به دور از هیجانات کوتاه مدتی مناسب سرمایه گذاری می‌دانند. میانگین ارزش معاملات سهام و حق تقدم بالای ۳ همت بود که نشان از ادامه رکود بازار و ترید‌ها دارد. بنظر میرسد با کف سازی سهام و کاهش تردید‌ها شاهد روز‌های بهتری باشیم.

او گفت: شنیده‌هایی از اصلاح رویه فروش خودرو و حذف شورای رقابت از امور اجرایی به گوش می‌رسد. ازسویی روز گذشته لیست قیمت‌های جدید ۸ محصول ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد.

source

توسط nastoor